Kada savivaldos rinkimuose balsuosime nuo 16 metų?
LiJOT žinios2018-12-17

2018 m. gruodžio 10 d. LR Seime įvyko LR Seimo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos organizuota konferencija „Balsavimas nuo 16 metų. Ateities Lietuvos scenarijus“.

Konferencijos metu pranešimus skaitė atstovai iš Maltos, Austrijos bei Estijos, pristatydami savo valstybių pavyzdžius ir pasidalindami patirtimi apie balsavimo nuo 16 metų įtvirtinimą ir įgyvendinimą.

Maltos Respublikos Parlamento sekretorius jaunimo, sporto ir savanorystės klausimais R. Borg savo pranešime teigė, kad jeigu 16-metis Maltoje gali dirbti, mokėti mokesčius bei gali kurti savo ateitį, uždaryti kelius jam prisidėti ir prie šalies ateities sprendimo nėra teisinga. Svarbu paminėti, jog paskutinių rinkimų duomenimis Maltoje balsavo net 96% rinkimų teisę turinčių piliečių, kas rodo, jog balsavimas Maltos piliečiams yra ne tik teisė, tačiau ir svarbi pareiga bei atsakomybė.

Šiais metais daug šalių švenčia 100 metų sukaktį, kuomet moterims buvo suteikta visuotinė balsavimo teisė ir įdomu tai, jog argumentai yra panašūs kaip ir sprendžiant 16-mečių teisę rinkti savivaldą. „Prieš 100 metų buvo teigiama, jog moterys yra per daug emocingos, linkusios palaikyti radikalias partijas. Lygiai tą patį girdime ir apie 16-mečių teisę balsuoti“, – teigė Austrijos Federalinės Kanceliarijos atstovas A. Schneider.

Konferencijos svečias dalyvius taip pat vertė susimąstyti primindamas vieną iš paskutiniųjų įvykių – Brexit. Tai yra akivaizdus pavyzdys, kaip nepakankamas jaunuolių, palaikančių valstybės narystę Europos Sąjungoje, pilietinis aktyvumas lėmė tai, jog priešingai manančios vyresniosios kartos balsai nusprendė, kokioje valstybėje jaunimui teks gyventi.

Estijos jaunimo organizacijų tarybos atstovas K. A. Sprenk dalinosi patirtimi, kaip įvedus balsavimo nuo 16 metų modelį savivaldos lygmeniu politinių partijų programos tapo paprastesnės bei labiau palankios visuomenei. Tokie pokyčiai iš pradžių buvo skirti 16-mečiams, tačiau patirtis ir rezultatai rodo, jog tai į naudą išėjo ir visai visuomenei.

Plenarinės diskusijos metu kartu su LR Seimo, ministerijų, universitetų bei organizacijų atstovais buvo diskutuojama apie svarstant šią Konstitucijos pataisą kylančias galimybės bei grėsmes. Viena iš konferencijos iniciatorių LR Seimo narė R. Miliūtė teigė, jog „pats balsavimas nėra vertybė savaime, bet tai, ką gali atnešti priimtas sprendimas, kartu gali pasitarnauti ir kuriant labiau politiškai išprususią visuomenę“.

„Tai diskusijos ne tik apie balsavimą, bet greičiau apie pasitikėjimą, pilietiškumą ir pilietinę galią. Ar 16-metis gali turėti pilietinę galią ar ne, nes į tai įeina ne tik balsavimo teisė. Turime susitarti, kas yra pilietiškumo ugdymas, kaip jį ugdyti bei kaip jį suvokti visuomenei“, – savo įžvalgomis taip pat dalinosi ir Lietuvos jaunimo organizacijų prezidentas A. Mikalauskas.

LR Seimo narė D. Šakalienė pritarė tokiam pareiškimui ir pridūrė, jog balsavimas nuo 16 metų liečia ne tik mūsų valstybę, tačiau ir visos demokratinės santvarkos ateitį. Šiuo metu pastebimas stabilus politika besidominčių žmonių skaičiaus mažėjimas ir apolitiškų pasisakymų populiarėjimas, kas leidžia kelti klausimus apie politikos vaidmenį piliečio gyvenime.

Pilietinės visuomenės instituto direktorė, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų daktarė I. Petronytė-Urbonavičienė kvietė pažiūrėti viską šiek tiek iš kitos pusės ir teigė, kad statistiniuose duomenyse pastebimas menkas jaunų žmonių domėjimasis politika, taigi, dabartinė situacija nėra tokia paprasta, kaip norėtųsi. „Jaunimas 15-likos, 16-likos ar 17-likos nėra linkęs domėtis nei pasaulio nei vietos bendruomenės naujienomis ir jų įsitraukimas gali būti vertinamas skeptiškai“, – teigė I. Petronytė-Urbonavičienė.

Plenarinėje diskusijoje dalyvavęs Socialinės apsaugos ir darbo viceministras E. Bingelis teigė, jog įvedus šią Konstitucijos pataisą, pirmasis balsavimas būtų kokybiškesnis nei paprastai dėl išskirtinio dėmesio 16-mečiams bei 17-mečiams. Viceministras, dalindamasis įžvalgomis, taip pat pridūrė, jog jaunas žmogus yra kritiškai mąstantis - į šį įstatymą nežiūri vienareikšmiškai, bando ieškoti argumentų už ir prieš ir taip rasti savo poziciją svarstant šį klausimą.

Konferencijos metu taip pat buvo dirbama mažesnėse diskusijų grupėse, kuriose buvo aptariamos konkrečios temos: švietimo įtaka jaunam žmogui, jauno žmogaus pasiruošimas balsavimui, jaunų žmonių domėjimasis rinkimais bei jaunimo pilietiškumas regionuose. Tokiu būdu jauni žmonės, regionų, savivaldybių ir kitų institucijų atstovai galėjo gilintis į konkrečias temas, diskutuoti ir teikti realius pasiūlymus aktualiais klausimais.

Konferencijos pabaiga buvo skelbta LR Seimo narės R. Miliūtės žodžiais: „Galime parodyti, kad jaunas žmogus nori ir gali prisiimti atsakomybę ir supranta, ką reiškia būti pilietišku ir su balsavimu tai nesibaigia. Seime yra įvairių nuotaikų, tad viskas tuo nesibaigia, bet viešumas padeda iškelti klausimus ir rasti į juos atsakymus“.

Konferencijos vaizdo įrašą galite rasti čia: https://bit.ly/2G9KOyN

Spaudos konferencijos vaizdo įrašą galite rasti čia: https://bit.ly/2rw6DOA

Susipažinkite su 46-osios LiJOT Asamblėjos aktualia informacija ir dokumentais
Kategorija: LiJOT žinios2019-04-17

Primename, kad š. m. balandžio 27-28 d. Druskininkuose (Viešoji įstaiga valstybės ir savivaldybių tarnautojų mokymo centras „Dainava“, Maironio g. 22) vyks eilinė 46-oji LiJOT Asamblėja.

Dar daugiau galimybių augti!
Kategorija: LiJOT žinios2019-04-07

Ar žinote, kaip gimė 2% gyventojų pajamų mokesčio parama? 2004 m. įsigalėjusio įstatymo pagrindinė idėja - leisti dirbantiems asmenims paremti nevyriausybines, labdaros ir pilietines organizacijas ir taip stiprinti NVO sektorių. 

Pagrindinė 46-osios LiJOT Asamblėjos informacija
Kategorija: LiJOT žinios2019-03-28

Informuojame, jog 2018 m. lapkričio 20 d. LiJOT Valdybos posėdžio Nr. 426 sprendimu, eilinė LiJOT 46-oji Asamblėja vyks balandžio 27-28 dienomis Druskininkuose.

NATO 70 egzaminas
Kategorija: LiJOT žinios2019-03-19

2019 m. minime net dvi istorines sukaktis – NATO įkūrimo 70-metį ir Lietuvos įstojimo į NATO 15-ąsias metines. Šia proga Lietuvoje pirmą kartą vyks NATO egzaminas, kurio pagrindinis prizas – galimybė išvykti į NATO būstinę Briuselyje. Kviečiame dalyvauti NATO egzamine ir švęsti drauge!

Dalyvauk nacionaliniame ekonomikos egzamine!
Kategorija: LiJOT žinios2019-03-19

Šiemet, kovo 27 d., jau antrą kartą vyks Nacionalinis ekonomikos egzaminas. Egzaminas skirtas visiems, dalyviai skirstomi į kelias grupes - moksleivius, studentus ir piliečius.

Pažintinis vizitas Europos Sąjungos institucijose Briuselyje!
Kategorija: Tarptautinės naujienos2018-11-14

Lapkričio 7–9 dienomis dalyvavome Europos Sąjungos atstovybės Lietuvoje surengtame pažintiniame vizite po Europos Sąjungos institucijas Briuselyje.

Lietuvos – Ukrainos jaunimo ir jaunimo darbuotojų mainų projektas!
Kategorija: Tarptautinės naujienos2018-09-20

Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT), kartu su Ukrainos nacionaline jaunimo taryba įgyvendina mainų projektą, kuriame gali dalyvauti asmenys (19–35 m.) susiję su jaunimo politika, darbu, priklausantys jaunimo organizacijoms, įmonėms dirbančios su jaunimu ar universitetų bendruomenėms.

Jaunimo forumas Marijampolėje!
Kategorija: LiJOT narių naujienos2018-09-20

Labdaros ir paramos fondas „Jauniems“, įgyvendinamas projektą „Jaunimas savivaldoje: kas toliau?“, kartu su Marijampolės jaunimo organizacijų taryba „Apskritas stalas“ kviečia marijampoliečius ir projekte dalyvaujančių kitų savivaldybių regioninių jaunimo organizacijų tarybų (RJOT) atstovus dalyvauti jaunimo forume Marijampolėje.

Ateitininkų federacija kviečia į vasaros akademiją!
Kategorija: LiJOT narių naujienos2018-07-31

Valstybės drambliai – moksleivių ateitininkų vasaros akademija, kviečianti pažinti, kas yra valstybė ir kas ją apibrėžia.

Kviečiame dalyvauti ES jaunimo konferencijoje Vienoje!
Kategorija: Tarptautinės naujienos2018-06-18

Kviečiame LiJOT organizacijų Narių ir Stebėtojų atstovus bei jaunus žmones registruotis ir dalyvauti atrankoje į Europos jaunimo konferenciją Vienoje! Tai unikalus šansas prisidėti prie jaunimo politikos formavimo vietiniu, nacionaliniu ir tarptautiniu lygmenimis.

Baltijos Lyderystės Programa: Jaunimas ir Bio-ekonomika
Kategorija: Tarptautinės naujienos2018-06-08

Baltijos Lyderystės Programos „Jaunimas ir Bio-ekonomika“ tikslas yra paaiškinti jaunesnių kartų įsitraukimo svarbą Bio-ekonomikoje. Jaunimas yra pasiryžęs atnaujinti šį ekonomikos sektorių, tačiau šiomis dienomis trūksta metodų, kurie padėtų jaunimui įsitraukti į šią veiklą.

Europos jaunimo sambūris: ES reikia šviežių minčių
Kategorija: Tarptautinės naujienos2018-06-03

Birželio 1–2 d. vyksta „Europos jaunimo sambūris 2018“. Į Europos demokratijos širdį – Strasbūrą – susirinko virš 8000 jaunų žmonių. Jie čia praleis pirmąjį vasaros savaitgalį: dalinsis idėjomis, nuomonėmis, galės susitikti sprendimų priėmėjus ir būti išgirsti.

Lietuvos medicinos studentų asociacija kviečia į Leadership summer school!
Kategorija: LiJOT narių naujienos2018-04-17

Tikriausiai visiems teko atsidurti situacijoje, kai kalbant prieš auditoriją ima drebėti rankos, o mintyse gražiai sudėliota kalba pasimeta tarp kitų galvoje kirbančių problemų. Nori to išvengti? Nori tapti lyderiu, kuriam iš paskos seka minia žmonių?

Šimtmetį švenčiančių skautų dainos aidėjo Kaune
Kategorija: LiJOT narių naujienos2018-01-23

Šį šeštadienį, sausio 20 dieną, VDU didžiojoje salėje Kaune vyko kasmetinio skautiško dainų konkurso „Gražių dainelių daug girdėjau“ finalas. Jau 19-ąjį kartą vykstantis konkursas, skirtas Lietuvos skautų judėjimo šimtmečiui ir vyriausiojo skautininko Felikso Šakalio atminimui, paskelbė startą visus metus truksi…

Naujuoju Panevėžio jaunimo organizacijų sąjungos pirmininku išrinktas Tomas Bilevičius
Kategorija: LiJOT narių naujienos2017-10-27

Spalio 26-ąją Panevėžio miesto savivaldybėje susirinko Panevėžio jaunimo organizacijų sąjungos „Apskritasis stalas“ narės – organizacijos – bei kitų miesto jaunimo organizacijų nariai ir atstovai. Eilinėje organizacijos asamblėjoje buvo sprendžiami organizacijos valdymo organų klausimai – valdybos pirmininko, narių bei revizijos komisij…

žinauviską.lt naujienos
Pasimatuok savanorystę – savanoris 2 savaitėmsTarptautiniai jaunimo mainai apie fotografijąTarptautiniai jaunimo mainai apie verslumąSavanoriauk „Bliuzo naktyse“!
Partneriai