Naujienos
25-eri jaunimo iniciatyvų metai šiandien augina Lietuvą
LiJOT žinios2017-09-19

Šią minutę, kai skaitote straipsnį Lietuvoje vyksta dešimtys skirtingų iniciatyvų, kilusių iš pačių jaunų žmonių. Iniciatyvų, kurios gimė iš noro keisti(s), spręsti problemas, augti ir auginti savo šalį. Šiandien Lietuvoje gyvena daugiau nei 554 000 jaunų žmonių, kurių dauguma jau gimė laisvoje Lietuvoje, kurie noriai augina ir keičia savo šalį imdamiesi spręsti jos problemas patys.

Svarbu paminėti, kad didžioji dalis šiandienos jaunimo taip ir neturėjo savo revoliucijos. To istorinio įvykio, kuris leistų pajusti, jog dalyvavai istorijoje ir išties pakeitei šalies likimą. Dauguma jaunimo neturėjo galimybės stovėti Baltijos kelyje ar ginti Televizijos bokšto ir šiandieninę kartą netgi norisi vadinti „žmonėmis be istorinio įvykio“. Visgi, mūsų istorinis įvykis ir esame mes patys – auganti Lietuva. Sąjūdžio laikotarpiu mūsų tėvų karta priėmė teisingą sprendimą – laisvę. Šiandien teisingus sprendimus turime priiminėti mes patys ir darome tai nuolatos. Įstojimas į NATO, Europos Sąjungą, kasdien besikuriantys startuoliai, daug atviresnio pasaulio galimybės mokytis, dirbti, keliauti – tai sprendimai, kuriuos jaunimas smarkiai palaikė ir prisidėjo. Kartu tai ir sprendimai, kuriais šiandien galime didžiuotis, sakydami, kad tai ir yra mūsų revoliucija.

Gavę vieną didelį ir galingą įrankį – laisvę, jauni žmonės kuria neįtikėtinus dalykus. 2004 m. pastebėję, kad jaunimas vis pasyviau dalyvauja rinkimuose, neišreiškia savo valios ir leidžia už juos nuspręsti kitiems šią problemą ėmėsi spręsti patys ir sukūrė kampaniją „Man ne dzin“, šiandien skaičiuojančią jau tryliktus metus. Savo bendraamžius balsuoti kvietę pačiomis skirtingiausiomis formomis šiandien galime džiaugtis rekordiškai dideliu jaunimo rinkiminiu aktyvumu paskutiniuose Seimo rinkimuose – pernai prie balsadėžių atėjo beveik 38% jaunų žmonių. Ar galime neigti faktą, kad tai kuria aktyvesnę ir demokratiškesnę šalį?

2005 m. Lietuvos jaunimo organizacijų taryboje (LiJOT), šiandien švenčiančioje savo 25-ąjį gimtadienį, gimusi idėja kasmet vykti į lietuvių tremties vietas, dabar yra kone populiariausiu projektu Lietuvoje. Atrankos etape į vieną vietą patekti bando net 56 žmonės. Neveltui sakoma, kad būtent tai ir yra populiariausias universitetas Lietuvoje. Galbūt todėl, kad šį universitetą kažkada įkūrė ir tebekuria patys jauni žmonės.

Visai naujas yra iniciatyvos „Ačiū, Lietuva!“, sujungusios visus į didelę dėkojančių mūsų šaliai bendruomenę, pavyzdys. Pavyzdys kaip noras pakeisti paprastą, išgirstą gatvėje nuostatą, jog Lietuvoje nėra nieko gero išaugo į vienijančią, jungiančią ir populiarią iniciatyvą, kuri pasiekia skirtingas kartas, Lietuvos miestus ir miestelius bei užsienio šalis.

Jaunas žmogus imasi kalbėti apie diskriminacijos, sveikatos, aktyvumo problemas, nes šiai kartai nebaisu pažvelgti šalies trūkumams tiesiai į akis ir juos įvertinti. Mums nebaisu besti pirštu tiesiai į save ir pasakyti, kad elgiamės blogai, o paskui keistis. Mes esame pakankamai nuovokūs, kad suprastume, jog ne kiekviena karta bėdas, su kuriomis susiduriame, spręstų mūsų keliu, bet mokėjimas kalbėtis yra mūsų stiprybė. Dialogas yra kasdienis mūsų gyvenimas. Ir visai nesvarbu, kad kartais jis vyksta socialiniuose tinkluose. Didelė dalis jaunų žmonių šiandien gyvena, dirba ir keičia šalį čia – Facebook. Bet tai dar nereiškia, kad darome tai neteisingai.

Nors kai kas mėgina sakyti, kad esame „žvaigždžių“ karta – norime visko ir norime dabar, bet tikriausiai vien šis noras ir padeda mums ateiti į darbo rinką pasiruošusiems geriau nei bet kada anksčiau. Jaunų žmonių rankos šiandien atviros, o protai alkani – jie nori dirbti, mokytis, praktikuotis ir kurti savo blog‘ą tuo pat metu. Daugumai tai sekasi puikiai.

Beveik 90 proc. jaunų žmonių Vakaruose mano, jog jų lūkesčiai gali išsipildyti ir jie turi galimybę siekti savo tikslų, tiki, kad nuo jų daug kas priklauso. Rekordiškas optimizmas! Ko gero, iš šio jausmo, kad paprastas 14-mečio tikėjimas, jog jis gali pakeisti savo miesto mokyklos savivaldą, ir išauga didesni įvykiai bei savos, pozityvios kiekvieno revoliucijos, auginančios Lietuvą.

Tad, Lietuva, įdavusi į rankas mums laisvę ir prieš 25-erius metus suteikusi galimybę jaunimui burtis į jaunimo bei su jaunimu dirbančias organizacijas po LiJOT skėčiu, šiandien kelia save ant jaunų žmonių rankų!

žinauviską.lt naujienos
Tavo pirmasis CV – patarimaiNacionalinis ekonomikos egzaminasDėl Korona viruso įtakos tarptautiniams projektamsMokyk anglų kalbos Rumunijoje!
Partneriai