Naujienos
LiJOT 25!
LiJOT žinios2017-09-22

Šį vakarą jaučiuosi drąsus pradėti savo kalbą nuo gerų žodžių ne kitiems, o sau. Galbūt tai skamba pagyrūniškai, bet sakydamas „sau“ omenyje turiu visus čia esančius. Nes tai, kad esate čia reiškia, kad esate kartu su mumis, esate šalia. Tai reiškia, kad ši organizacija jums yra reikšminga, kad jūs ir esate Lietuvos jaunimo organizacijų taryba!

Svarbu paminėti, kad didžioji dalis šiandienos jaunimo taip ir neturėjo savo revoliucijos. To istorinio įvykio, kuris leistų pajusti, jog dalyvavai istorijoje ir išties pakeitei šalies likimą. Dauguma jaunimo neturėjo galimybės stovėti Baltijos kelyje ar ginti Televizijos bokšto ir šiandieninę kartą netgi norisi vadinti „žmonėmis be istorinio įvykio“. Visgi, mūsų istorinis įvykis ir esame mes patys – auganti Lietuva. Sąjūdžio laikotarpiu mūsų tėvų karta priėmė teisingą sprendimą – laisvę. Šiandien teisingus sprendimus turime priiminėti mes patys ir darome tai nuolatos. Įstojimas į NATO, Europos Sąjungą, kasdien besikuriantys startuoliai, daug atviresnio pasaulio galimybės mokytis, dirbti, keliauti – tai sprendimai, kuriuos jaunimas smarkiai palaikė ir prisidėjo. Kartu tai ir sprendimai, kuriais šiandien galime didžiuotis, sakydami, kad tai ir yra mūsų revoliucija.

Esu drąsus sakyti, kad šiandien, švęsdami savo 25-ąjį gimtadienį, mes esame stiprūs kaip niekada anksčiau. Mums nebereikia atsakinėti į klausimą, kas esame, vardan ko dirbame ir ar esame reikalingi. Visi žinome, kad Lietuvos jaunimo organizacijų taryba gyvuoja tam, jog atstovautų jaunimo organizacijas, atidarytų joms daugiau durų, suteiktų galimybes augti ir auginti. Auginti naują ir jauną laisvės kartą. Kartą, kuri kuria ir keičia Lietuvą kiekvieną dieną.

Ne veltui įžengę į 25-uosius savo metus garsiai ištarėme: AUGINAME DABARTĮ. Nes šalį auginsime ne po 10 metų, ne tada, kai būsime „suaugę“, kai turėsime daugiau patirties, solidžius darbus ar nuosavus būstus. Mūsų valstybę auginame dabar. Šią minutę. Kiekvieną akimirką. Šį nenustabdomą augimą jaučiame kasdien, o jį į priekį varo tūkstančiai po LiJOT skėčiu susibūrusių jaunų žmonių – jaunimo bei su jaunimu dirbančių organizacijų.

Organizacijų, kurios geba diskutuoti, tartis ir susitarti. Organizacijų, kurių sprendimai lėmė ryškius pokyčius Lietuvoje. Šiandien po mūsų skėčiu buriasi vienos stipriausių ir svarbiausių jaunimo bei su jaunimu dirbančių organizacijų ir šis skėtis yra nenutrūkstami mainai – mes mokomės vieni iš kitų, vieni kitus kritikuojame, norime tartis ir nutarti, spręsti ir nuspręsti, bet svarbiausia siekiame, kad jokie sprendimai, susiję su jaunimu, nebūtų priimti už uždarų durų.

Jaunas žmogus vis dažniau imasi kalbėti apie diskriminacijos, sveikatos, aktyvumo problemas, nes šiai kartai nebaisu pažvelgti šalies trūkumams tiesiai į akis ir juos įvertinti. Mums nebaisu besti pirštu tiesiai į save ir pasakyti, kad elgiamės blogai, o paskui keistis. Mes esame pakankamai nuovokūs, kad suprastume, jog ne kiekviena karta bėdas, su kuriomis susiduriame, spręstų mūsų keliu, bet mokėjimas kalbėtis yra mūsų stiprybė. Dialogas yra kasdienis mūsų gyvenimas.

Jeigu ne jaunimo organizacijos, galbūt šiandien Lietuvoje išvis nekalbėtume apie jaunimo dalyvavimą, pilietiškumą, sveikatą, verslumą, mobilumą, informavimą ir daugelį kitų jauniems žmonėms aktualių klausimų – tai temos, kurios gimė LiJOT‘o Asamblėjose, forumuose, kituose renginiuose. Klausimo, ar apie tai kalbėti reikia jau niekam nebekyla. Rekordinis jaunimo rinkiminis aktyvumas pernai vykusiuose rinkimuose, kasdien iš jaunų žmonių gimstančios iniciatyvos, Lietuvos jaunimas, kuris mato save ne vien kaip savos šalies, bet ir Europos piliečius, didžiausias iš visų amžiaus grupių pilietinės galios indeksas – tai faktai kalbantys patys už save.
Mes esame bendruomenė. LiJOT yra stiprus ne vien šiandien čia veikiančiais jaunais žmonėmis, bet ir tais, kurie organizaciją kūrė visus metus iki šiol. Didelė dalis jų yra šioje salėje. Tai žmonės, kurie šiandien aktyviai veikia, kuria, darbuojasi priiminėja sprendimus pačiose įvairiausiose srityse. Žmonės, kuriems visai nejučia LiJOT atvėrė duris, pro kurias žengę šiandien jie tapo palaikymu mūsų organizacijai. Tai visa LiJOT Alumni bendruomenė. Bendruomenė, kuri niekada nepaliks organizacijos vienos. Bendruomenė, kuri bus šalia kai organizacijai to reikės.

Niekada nebūtume tapę tokie stiprūs be savo partnerių ir rėmėjų. Be žmonių, kurie jaunimu tikėjo šiek tiek daugiau nei kiti, kartu su mumis siekė vis aukščiau, nebijojo rizikuoti, veikti čia ir dabar, o vėliau kartu su mumis džiaugėsi pasiektais rezultatais! Mūsų partneriai ir rėmėjai yra tie, į kuriuos kreiptis visada buvo drąsu, kurie buvo atviri, bet, svarbiausia – visada šalia.

Ir natūraliai kyla klausimas – o kas toliau? Reikia pripažinti - esame pokyčių laikotarpyje. Laikotarpyje kai viskas keičiasi čia ir dabar. Būtent todėl ir mes privalome išlikti ir keistis kartu su jaunais žmonėmis kiekvieną dieną. Privalome būti drąsūs pažvelgti problemoms tiesiai į akis ir ryžtingai priimti sprendimus. Taip, kaip tai darėme visus 25-erius savo veiklos metus. Nesvarbu, kur šiandien yra jaunas žmogus. Tai gali būti mokykla, festivalis, socialiniai tinklai, universitetai ar tiesiog gatvė. Turime būti ten kur yra jaunas žmogus. Turime reaguoti greitai ir padėti jauniems žmonėms spręsti problemas. Turime dar ryžtingiau atidaryti valstybės institucijų duris ir dar kartą garsiai pasakyti – nieko apie jauną žmogų be jauno žmogaus.

Ne veltui 1992 m. rugsėjo 17 d. LiJOT steigėjų susitikime su tuometiniu Ministru Pirmininku jis nusistebėjo, kaip skirtingos jaunimo organizacijos geba rasti bendrus sprendimus tarpusavyje kai to nesugeba padaryti vyresni politikai. Pripažinkime – ši mintis aktuali ir šiandien. Dialogas ir jo ieškojimas yra mūsų veiklos pamatas, principas, kuriuo vadovavomės ir turime vadovautis toliau. Taip išliksime. Taip būsime stiprūs ir vieningi.

Tad, Lietuva, įdavusi į rankas mums laisvę ir prieš 25-erius metus suteikusi galimybę jaunimui burtis į jaunimo bei su jaunimu dirbančias organizacijas po LiJOT skėčiu, šiandien kelia save ant jaunų žmonių rankų! Supraskime, kad mūsų rankos pilnos laisvės, kuria naudojamės čia ir dabar – augindami dabartį! Auginkime ją ir toliau! Su švente mus visus!

LiJOT Prezidentas Mantas Zakarka

žinauviską.lt naujienos
Sociologijos akademija moksleiviamsMokymai apie lyčių stereotipus švietimeParoda „Tarptautinių studijų dienos 2020“Trumpų filmų konkursas jaunimui „Saugok savo asmens duomenis“
Partneriai