Naujienos
Balsavimas nuo 16-os metų kartu su progresyviomis Europos šalimis
LiJOT žinios2018-06-13

Gegužės 30 d. Taline politikai, jaunimo, akademinės bendruomenės bei pilietinių institutų atstovai susirinko su tikslu dalintis patirtimis balsavimo nuo 16-os metų klausimu. Į diskusiją, su šalimis, kuriose jau taikoma tokia praktika ar vykdomi bandymai, įsitraukė ir LiJOT Valdybos narė Teresė Škutaitė.

Pozityvūs rezultatai visai šalia Lietuvos
Seminaro organizatoriai estai 2015 m. įteisino balsavimą nuo 16-os metų savivaldos lygmens rinkimuose ir nuo pat pirmųjų rinkimų gali džiaugtis teigiamais rezultatais. Akademinės bendruomenės vykdytas tyrimas atskleidė, jog tik 1 proc. 16-17 m. jaunuolių 2017 m. savivaldos rinkimuose balsavo neapgalvodami iš anksto. Estai džiaugiasi ir bendra statistika - rinkimuose dalyvavo 59% 16-17 m. jaunų žmonių.

Įkvepiančios Europos šalių patirtys
Balsavimo nuo 16-os metų patirtis taip pat pristatė Suomijos, Norvegijos ir Austrijos atstovai. Suomių ir norvegų deleguoti pranešėjai diskusijoje atrado sąlyčio taškų, jog nors šalyse vykdyti bandymai atnešė sėkmingų rezultatų, įteisinti balsavimą nuo 16-os metų valstybėse vis dar trūksta politinės valios. Tuo tarpu Austrijos atstovas užtikrintai teigė, jog po vienuolikos metų nuo įstatymo įsigaliojimo, ši tema nebesusilaukia didelių diskusijų. Balsavimas nuo 16-os metų šalyje tapo norma, nes rezultatai kalba patys už save.

Ne tik leisti balsuoti, bet ir nuolatos šviesti
Pranešėjai sutiko, jog balsavimo nuo 16-os metų judėjimas nesibaigia teisės suteikimu, bet turi eiti tolygiai su nuolatiniu švietimu. Pilietinis ugdymas įvairių sričių specialistams pasirodė neatsiejamas nuo ekonominio, nes pasak Talino universiteto profesorės, tik suvokdamas šalyje vykstančius ekonominius procesus, jaunas žmogus gali kokybiškai atiduoti savo balsą.

žinauviską.lt naujienos
Sociologijos akademija moksleiviamsMokymai apie lyčių stereotipus švietimeParoda „Tarptautinių studijų dienos 2020“Trumpų filmų konkursas jaunimui „Saugok savo asmens duomenis“
Partneriai